Historia Klubu

W 1945 roku przy zakładach Przemysłu Ziemniaczanego powstała grupa inicjatywna, której celem było utworzenie drużyny piłkarskiej. W jej skład wchodzili: Jan Gawron i Stanisław Rosa - pracownicy tych zakładów, Władysław Zagórski - pracownik PKP (zawiadowca odcinka drogowego), Kazimierz Lewicki - funkcjonariusz MO. Patronował tej grupie ówczesny dyrektor ZPZ inż. Ryszard Zaporowski.

W budynku na stadionie znaleziono nieco używanego sprzętu w postaci butów piłkarskich i dwóch piłek. Ponieważ pracownicy ZPZ otrzymywali miesięczny deputat syropu cukierkowego, zrzekli się go częściowo na rzecz zespołu. Został on sprzedany firmie "Krystyna" w Gorzowie Wlkp., a za uzyskane pieniądze zakupiono w Poznaniu komplet koszulek i spodenek oraz 8 par butów piłkarskich.

W dniu 28 sierpnia 1945 roku rozegrany został pierwszy mecz piłkarski z drużyną Lotników Armii Czerwonej, stacjonującej w Pyrzycach, gdzie istniało wtedy lotnisko polowe. W następnych miesiącach rozgrywano mecze towarzyskie. W listopadzie 1945 roku odbyło się założycielskie zebranie wyborcze, podczas którego przyjęto nazwę Klub Sportowy Witnica. Pierwszymi sternikami klubu byli:
1. Wacław Drzewicki - prezes
2. Erwin Sztolc - wiceprezes
3. Kazimierz Tkaczewski - sekretarz
4. Józef Turkowski - skarbnik
5. Edward Reinhardt - członek zarządu
6. Adam Fiołka - członek zarządu
7. Jan Gawron - członek zarządu

W 1946 roku postanowiono zgłosić akces do rozgrywek OZPN w Poznaniu. Zespół został zaliczony do klasy "C". W 1948r. klub przeszedł pod patronat Związku Zawodowych Pracowników Spółdz. Zarząd pozostał ten sam, z tym, że wskutek wyjazdu z Witnicy odszedł Gawron, a w jego miejsce dokooptowano Włodarczaka. W tym samym czasie nadano tytuł honorowego prezesa Edwardowi Reinhardowi, który był znaczącym sponsorem klubu.

Pod koniec 1949r. klub przeszedł pod patronat Fabryki Mebli i przyjął nazwę ZKS Unia. Prezesem został dyrektor Fabryki Mebli Adam Przywarski. W połowie 1951r. powstał ZKS Budowlani przy Kaflarni. Prezesem został (na krótko) M. Krzyżan, a po połączeniu Kaflarni z Cegielnią - Henryk Hołowicz. W 1954r. podczas walnego zebrania postanowiono przejść ze zrzeszenia Unia do zrzeszenia Spójnia. Na wskutek spadku w 1955r. Spójni do klasy "B" nastąpiła fuzja obu klubów pod nazwą Budowlani. W 1956r. nastąpiły zmiany strukturalne polskiego sportu. Kluby otrzymały odtąd możliwości posiadania osobowości prawnej.

Walne zebranie klubu przyjęło nazwę KS Chrobry. Ale już w następnym roku podczas kolejnego walnego zebrania członkowie klubu postanowili ochrzcić go mianem Czarni. Nazwa ta w podstawowym członie pozostaje do dnia dzisiejszego.

Rok 1960 pod względem sportowym był bardzo bogaty, gdyż po raz ostatni rozgrywki toczyły się systemem wiosna - jesień, oraz rozegrano rundę jesienną sezonu 1960/61. Cały ten okres - od sezonu 1964/65 występowali w klasie "A". W 20 roku istnienia klubu zespół zdobył mistrzostwo klasy "A" i wywalczył awans do Ligi Okręgowej. A był to okres, kiedy nie było III ligi i mistrz klasy "O" rozgrywał baraże o wejście do II ligi. Trzeba tu podkreślić, że dużą zasługę w tym sukcesie miał znakomity trener Adam Kaczorowski, który niestety po upływie pół roku wrócił do Warty Gorzów. W Witnicy panował stan istnej euforii, a klub zyskał wówczas wielu nowych sympatyków. Niestety próg okazał się za wysoki. Czarni wraz z Gubinianką spadli do klasy "A". Ponieważ jednak PZPN powołał wówczas III ligę, Czarni grali baraże o prawo gry w Lidze Okręgowej. Dzięki zajęciu drugiego miejsca w sezonie 1966/67 grali nadal w klasie Okręgowej. Na tym skończył się jednak udział Czarnych w rozgrywkach tej klasy.

Od 1967 roku zespół Czarnych grał po raz kolejny w klasie "A", a w 1974r. został zdegradowany do klasy "B". Ponowny awans do klasy "A" nastąpił w 1979r., a po ośmiu sezonach gry na tym szczeblu zespół znalazł się znów w klasie okręgowej (od sezonu 1987/88) na kolejne cztery lata. W 1991r. witniczanie przeżyli znów gorycz spadku do klasy "A", lecz po dwóch sezonach ponownie awansował do okręgówki, przyjmując jednocześnie drugi człon nazwy - Browar. Niejako z marszu, rok później (1994r.) awansowali do Klasy Makroregionalnej, przekształconej następnie w IV ligę.....

C.D.N.

NASTĘPNE MECZE IV LIGI

SPONSORZY